POLIFOSKA® 21
N(MgS) 21-(4-35)
Nawóz powstały ze zmieszania typów nawozów oznaczonych znakiem WE: typ A.1.4 i A.1.9
NAWÓZ AZOTOWY GRANULOWANY
Nazwa handlowa: POLIFOSKA® 21
Nazwa: Nawóz N(Mg,S)
Numer PKWiU: 20 15 390
Numer CN: 31 029 000 90
Grupa Azoty Police
W grupie nawozów azotowych z siarką oferowane są produkty o dużej, trwałej i wyrównanej granuli: Saletrosan®, Polifoska® 21 i Salmag z siarką® oraz znany od wielu lat produkowany w Tarnowie siarczan amonu AS 21 o różnym uziarnieniu, czyli selekcjonowany, makro lub krystaliczny oraz w Puławach Pulsar®.
Budowa chemiczna granulek nawozów azotowych i azotowych z siarką zabezpiecza je przed zbyt szybkim wypłukiwaniem azotu, a tym samym jego stratami w glebie. Wyjątkowa wyrównana geometria granulek, wytrzymałość mechaniczna i twardość granulek zabezpiecza je przed zbrylaniem, kruszeniem, ścieraniem w trakcie transportu czy magazynowania, a poddane granulacji mechanicznej można wyjątkowo równomiernie rozsiewać na znaczne odległości (nawet 42 m).Te czynniki bezpośrednio decydują o wysokiej efektywności nawozów azotowych i azotowych z siarką jakie oferuje Grupa Azoty.
Nawóz o równomiernych, jasnoszarych granulach (klasa ziarnowa 2-5 mm, co najmniej 92%), zabezpieczony środkami antyzbrylającymi, nie zbrylający się trwale. Jest nawozem higroskopijnym. Gęstość nasypowa: 0,90 – 1,00 kg/dm3. POLIFOSKA® 21 zawiera 21% azotu (N), w tym 8% w formie amidowej i 13% w formie amonowej. Nawóz zawiera 4% magnezu (MgO) całkowitego w formie węglanu i siarczanu rozpuszczalnego w wodzie i 35% trójtlenku siarki (SO3), czyli 14% siarki rozpuszczalnej w wodzie, w formie siarczanu. Powstaje w wyniku zmieszania siarczanu amonu, mocznika i drobno zmielonego magnezytu. Forma amidowa azotu przechodzi w glebie w dostępną dla roślin formę amonową, a następnie w azotanową. Procesy te zachodzą dość wolno, dlatego azot jest udostępniany roślinom równomiernie. Straty azotu z gleby są małe, bo nie ulega wymywaniu z gleby.
Nawóz ten zaleca się stosować wiosną, pogłównie na rośliny ozime, szczególnie na rzepak ozimy i zboża ozime. Polecany także do stosowania wiosną pod wszystkie inne rośliny uprawne: zboża jare, kukurydzę, rośliny przemysłowe i okopowe oraz w uprawie warzyw i sadownictwie. Niezastąpiony w nawożeniu roślin krzyżowych (rzepak, rzepik, gorczyca, kapusty, kalafior, kalarepa), strączkowych, ziemniaka, cebuli, pora, czosnku i chrzanu. Bardzo efektywny na glebach organicznych, szczególnie na użytkach zielonych Stosując POLIFOSKĘ® 21 przedsiewnie, najlepiej płytko wymieszać ją z glebą – na głębokość kilku cm. Uprawy wieloletnie nawozić wiosną. Ze względu na higroskopijność można POLIFOSKĘ® 21 mieszać bezpośrednio przed rozsiewem z POLIDAPEM®, POLIFOSKAMI®, POLIMAGIEM® S i solą potasową.
Zaletą tego nawozu jest możliwość zastosowania wiosną azotu i siarki. Duża zawartość siarki siarczanowej, doskonale rozpuszczalnej w wodzie uodparnia rośliny i zabezpiecza je w siarkę już od początku wiosennej wegetacji. Dodatek dobrze rozpuszczalnego magnezu w początkowych fazach, płytko ukorzenionych roślin poprawia zaopatrzenie wczesnowiosenne. Taki skład chemiczny nawozu powoduje dobre ukorzenienie i prawidłowy rozwój roślin od wczesnej wiosny, zwiększa ich odporność oraz wpływa na poprawę jakości oraz wierny i wysoki plon.
- po 50 kg±1% w worki polietylenowe z nadrukiem,
- w elastyczne kontenery po 500 kg±1% lub więcej, tzw. big-bagi.
Worki polietylenowe z nadrukiem, o zawartości netto 50 kg, układać najwyżej w 10 warstw. Elastyczne kontenery nieprzekraczające masy 500 kg można przechowywać w stosach do wysokości 2 warstw, a powyżej 500 kg – w stosach złożonych z 1 warstwy. W przypadku paletyzacji jednostki ładunkowe o wysokości do 0,9 m układa się w stosy złożone z 4 warstw, jednostki ładunkowe o wysokości od 0,9 do 1,8 m w stosy nieprzekraczające 3,6 m. Nawóz należy przechowywać w czystych i suchych budynkach magazynowych oraz zabezpieczyć przed wpływem warunków atmosferycznych (promieniowanie słoneczne, opady). Podczas transportu, prac przeładunkowych i przechowywania postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami.
W przypadku podrażnienia, skórę i oczy przemyć dużą ilością wody. Zaleca się stosować maski przeciwpyłowe i okulary ochronne. W razie przypadkowego spożycia zasięgnąć porady lekarza. Nawóz nietoksyczny, bez zapachu, niepalny.